NE ARAMIŞTINIZ?

Sertifikanı Sorgula

Buluşlar ve Faydalı İşler

                                                                                                                                                                                                                     BULUŞLAR

 • Form Kazandırma Plakaları

  • Trabzon hasırının kalite standartlarını belirleyen en önemli hususlardan biri kenarlarının düzgün ve örgünün sık olmasıdır. Trabzon hasır bileziğinin kenar düzgünlüğü, firmamızdan önce pense kullanılarak yapılmaktaydı. Bu işlemde ne kadar hassas davranılsa bile pense, örgüde izler bırakmaktaydı. Ayrıca örgünün sıkılaştırılmasına hiçbir katkısı da bulunmamaktaydı. Ortalama 10 adet ürüne form kazandırma aşaması 1 gün sürmekteydi ve kalite anlamında olumlu bir sonuç elde edilememekteydi. Firmamızın 2000 yılında üretmiş olduğu teknik buluş olan form kazandırma plakaları sayesinde, örgü herhangi bir deformasyona uğramadan kenarlarında kusursuz bir düzgünlük, örgüde maksimum simetri ve sıkılık sağlamaktayız. Ayrıca form kazandırma plakaları sayesinde örgü genişlik ölçülerinde belli bir standart yakalanmış oldu. Bu işlem ve form kazandırma plakaları, sürdürülebilir kalitemize çok büyük bir katkı sağlamıştır.

 

 • Değişebilir Toka Sistemi

  • 2009 yılından beri ürettiğimiz değişebilir toka sayesinde satın aldığınız Trabzon Hasır bileziğinizin tokasını yeni çıkan tasarım tokalarla değişebilirsiniz. Bu değişim işlemi sırasında Trabzon Hasır bileziğinizin sadece toka kısmı değişecek olduğu için model yenilemede işçilik kaybınız olmamaktadır. Tek bir Trabzon hasırı bilezik ile beraber birkaç farklı toka seçeneği satın alarak, tek bir örgü ile birden çok Trabzon Hasır bilezik modeli kullanabilirsiniz.

 

 • Ölçü Alma Aparatları

  • Trabzon hasır bileziği altından ilmek ilmek örülen bir kumaş olduğu için, tıpkı bir elbise gibi kişiye özel ölçüde provalı üretilmelidir. Ayrıca Trabzon Hasır gerdanlıkların formları kullanıcının boyun şekline göre verilmelidir. Aksi takdirde kişinin kendinden bir parça gibi durmaz. Bunun için geliştirdiğimiz ölçü aparatları sayesinde kişiye özel üretimi maksimum memnuniyetle sağlamaktayız.

 

 • Ayarlanabilir Trabzon Hasırı

  • 2022 yılının son çeyreğinde geliştirmiş olduğumuz yeni bir sıkıştırmalı kilit sayesinde kullanıcıların beden değişikliklerine uyumlu 7/24 Trabzon Hasırı tasarladık. İcat ettiğimiz kilit sisteminde bulunan sıkıştırmalı kilit sayesinde kullanıcı, Trabzon hasır bileziğini hiç çıkarmadan bileğine göre 2,5 cm uzatıp, 2,5 cm kısaltabilir. Kilit sisteminin sıkıştırma bölümünde herhangi bir plastik ya da silikon gibi altın dışı bir malzeme kullanılmamıştır. Sıkıştırma sistemi tamamen altından oluşmaktadır. Ayrıca 7/24 kilit sistemi sayesinde Trabzon hasırı daha günlük kullanılabilir, modern ve spor bir görüntü kazanmıştır.

 

 • Buluşunu Yaptığımız Kilit Sistemleri

  • Elizi Kuyumculuk olarak her zaman kendimize has bir tarzımız olmakla beraber yapmış olduğumuz tasarımlar özgün ve çoğunlukla kendi kültürümüzden ilham almaktadır. Bir tasarımı ürün haline getirebilmek için en önemli unsurlardan biri kilit kısmıdır. Ve her tasarımın formuna, boyutuna göre kilitler farklılık gösterir. Elizi Kuyumculuk olarak bu kapsamda birçok yeni kilit buluşuna imza attık. Bunlardan ilki “Elegant” kilit sistemidir.

 

   • Elegant 1-2-3 Kilit Modelleri Sistemi

    • Elegant kilit sistemi iki kademe güvenliği olan ve daha minimal tasarımlara imkân veren kilit sistemidir. 2019 yılında hayata geçirdiğimiz Elegant kilit sistemi sayesinde birçok tasarımın hayat bulmasını sağladık.

 

   • Alize Kilit Sistemi

    • Alize modeli 2018 yılında sponsoru olduğumuz Sen Anlat Karadeniz dizisiyle o yıla damga vuran marka ürünlerimizden biridir. Alize tasarımı klasik Trabzon hasırının dışında modern bir görünüme sahiptir. Tasarıma uygun yapmış olduğumuz kilit sisteminde bulunan çarklar sayesinde kullanıcının kol kalınlığına göre şekil alabilmektedir. Modelin tasarımında kilidin koyulacak olduğu bölüm dar bir alan olduğu için, Alize modeline özel kilit sistemi Alize tasarımının ürüne dönüşmesinde önemli bir buluştur.

 

   • Manşet Kilit Sistemi

    • 2022 yılında ürettiğimiz yine bize ait olan Manşet kilit sistemi ile ufak bir geçme sayesinde kilidi minimal düzeye indirgedik. Trabzon Hasırı kilidinde estetik bir görünüm yarattık. Leyla, Kleopatra gibi modellerimizde de aynı kilit sistemini kullanmaktayız.

 

                                                             FAYDALI İŞLER

 • Trabzon Hasırının Üretimine Lazer Kaynağın Entegre Edilmesi

  • Trabzon Hasırı örülürken biten tellerin devamında eklenilen tellerde ek yeri oluşmaktadır.  Bu ek yerlerinin birleştirilmesinde firmamız tarafından lazer makineleri kullanılmakta ve daha kusursuz bir geçiş, sağlamlık elde edilmektedir. Tellerin birbirine kaynatılması işleminde herhangi bir kaynak materyali kullanılmadığı için lazer kaynak sayesinde tellerin homojen bir şekilde birbirine kaynaması sağlanır. Ve ürün bittikten sonra incelendiğinde sanki tellerin arasında kaynak yokmuşçasına bir kusursuzluk elde edilir.

 

 • Sürdürülebilir Örgü Kalitesi

  • Elizi ürünleri, kalite kontrol kursuna tabii tutulmuş, tecrübeli, Trabzon’un en seçkin örücüleri tarafından örülmektedir. Örücülerimiz dönemsel aralıklarla kalite kontrol eğitimlerine tabii tutularak çalışmaktadırlar. Bu eğitimler sonucunda örgülerimizde sürdürülebilir örgü kalitesini sağlamaktayız.

 

 • Ürün Kimliği

  • 2017 yılından itibaren firmamız tarafından uygulanan bu uygulama sayesinde müşterilerimiz aldıkları ürünün firmamıza ait olduğunu, laboratuvar analiz sonuçlarını, örücülerinin kim olduğunu görebilmektedirler. Ayrıca eğer Trabzon Hasırınız kaybolursa veya art niyetli kişiler tarafından ele geçirilirse, ürün kimliğinizi bizimle paylaştığınız takdirde bu numara tüm dernekler ve kuyumcularla paylaşılacaktır. Bu sayede, ürününüzün kuyumculara satışı yapılmaya çalışılırsa, ürünün gerçek sahibini belirlemek için ürün kimliği numarası kullanılacaktır.

 

 • Sosyal Haklara Sahip Örücüler Projesi ile Örücülüğün Meslek Haline Getirilmesi

  • Örücülerin azalmaya başladığını, bu azalmanın devamında eğer örücülük meslek haline getirilmezse, birkaç yıl sonrasında Trabzon Hasırı ören kimsenin kalmayacağını fark ettik. Yıllardır evlerinden hiçbir sosyal güvenceye sahip olmadan fason bir şekilde çalışan Trabzonlu örücü kadınlara 2018 yılında başlattığımız “Sosyal Haklara Sahip Örücülük” projesiyle istihdam sağlayarak, Trabzon Hasır örücülüğünün devamlılığını sağladık. Trabzonlu kadınları eğitime tabii tutarak örgü aşamasından sonraki üretim sürecinde çalışmalarını sağladık. Bu projemizle birlikte hem örücülere hak ettikleri değeri verebilmek istedik, hem de sürdürülebilir kaliteyi sağlayabilmeyi amaçladık. Örücülük gerçek bir meslek haline getirildiğinde nesilden nesile aktarımın daha kolay olacağının her zaman bilincindeydik.

 

 • Trabzon Hasır Örgüsü Workshop

  • Trabzon Hasırının zorlu üretim aşamasını Elizi severlere daha iyi bir şekilde anlatmak amacıyla yola çıktığımız workshoplarda, Trabzon Hasır kullanıcılarına üretim aşamasını tecrübeli örücülerimiz eşliğinde uygulamalı bir şekilde göstererek bu sürecini yaşayıp anlamalarını sağladık. Aynı zamanda yöresel kahvaltılar ile beraber eğlenceli, ömürlerinde iz bırakacak bir gün geçirmelerini sağladık.

 

 • Yaşayan Efsanende Kendi Elizi’n Olsun Projesi

  • Trabzon Hasırı severlerin gelecek nesillerine aktarabilecekleri bir hatıraya, mücevhere sahip olmalarını istedik. Bu fikirle oluşturduğumuz “Yaşayan Efsanende Kendi Elizin Olsun” projemizi başlattık. Elizi severler oluşturdukları siparişlerin örgü aşaması tamamlandıktan sonra yeni bir konsept olan Atölye Cafe’mizde onları ağırlayıp kısa bir eğitimden sonra kendi yaşayan efsanelerine kendi ilmeklerini bırakmalarını sağladık. Ardından ürünü kendi ölçülerine göre provalı bir şekilde tamamlayıp sorunsuz bir şekilde teslim almalarını sağladık.

 

 • Kullanıcı Ölçüsüne Özel Provalı Üretim

  • İstanbul Cağaloğlu’nda bulunan Atölye Cafemizde ya da Trabzon Ortahisar’da bulunan Merkez Atölyemizde siz Elizi severlere provalı üretim ayrıcalığı tanımaktayız. Trabzon Hasırınız siz kahvenizi yudumlarken sizlere özel ölçülerde üretilmekte ve 1 saat gibi kısa bir süre aralığında sizlere teslim edilmektedir.

 

 • Ömür Boyu Ücretsiz Bakım ve Onarım

  • Kullandığımız ileri üretim teknikleri sayesinde ürettiğimiz Trabzon Hasırı ürünlerimize kullanıcı hatalarından oluşabilen ürün deformasyonlarında dahi belli oranda ücretsiz bakım ve onarım imkanları sunmaktayız. Trabzon Hasırınızda oluşabilecek tel atığı, kilit problemi, form bozulması gibi problemlerde ücretsiz bir şekilde bakım ve onarım sağlamaktayız.