NE ARAMIŞTINIZ?

ÜRÜN SORGULA

  (0533) 296 41 92
YENİ
Altın Kolye Timya 21.159 TL
18.488 TL
YENİ
Altın Kolye 20.255 TL
18.433 TL
Altın Kolye 24.366 TL

Trabzon hasır kolyeler

   Kadınların göz bebeği olan bu kolyeler büyük emekler sonucu yapılmıştır. El emeği olarak adlandırdığımız işçilik bu kolyelerde fazladır. Genç kızların düğün öncesi yapılacak takı alışverişinde en çok istedikleri kolye olarak bilinir. Trabzon hasır kolyeler ince ve kalın olmak üzere birbirinden ayrılır. Kimi kadınlar en gösterişlisini almak isterken kimi kadınlar ise daha zarif duran kolyeleri almak isterler. 

Trabzon hasır kolyeler günümüze kimlerden gelmiştir

 Çok eski dönemlerden günümüze kadar gelen bu kolyeler ilk üretimini Rumlar'ın yaptığı tahmin edilir. Zamanın ilerlemesi ile bir çok çeşiti üretilen Trabzon hasır kolyeler genellikle taşsız üretilir. Altınla örülen kısmı için iyi bir usta gerekir. 

Trabzon hasır kolyeler normal kolyelere nazaran daha ağırdır. Bu sebeple bu kolyeleri seçerken tokasının kalın ve sağlam oluşuna dikkat etmelisiniz. Bu kolyeleri günlük hayatta da kullanmanız mümkündür. Annelerimiz zamanında olan bu kolyeler büyük ve çeşidi az olduğu için günlük hayatta kullanmaları zordu. Fakat şu an çeşit fazlalığı sebebiyle günlük hayata uygun birçok çeşit üretilmiştir.