NE ARAMIŞTINIZ?

Sertifikanı Sorgula

Üretim Aşaması

  •             Trabzon hasır ürünleri, müşterilerimizin talebine göreuretim 22 ayar, 21 ayar, 18 ayar ve 14 ayar olarak üretilir. Bunun için, Altın rafinerilerinden ham madde olarak aldığımız has altını laboratuvarda analize tabi tutarak, müşterilerimizden talep edilen ayarı ayarlayıp işleme tabi tutarız.

  •             Örneğin, müşterilerimizden 22 ayar Trabzon Hasır bileziği talep edilmişse, laboratuvardan çıkan sonucun 22 ayar (916 milyem) olduğunu onayladıktan sonra, altını çeşitli makinelerde 32 mikron (saç telinin 10 katı kalınlığında) tel haline getiririz. Telleri laboratuvarda tekrar analize tabi tutarak, 22 ayar (916 milyem) olduğunu onaylarız.

  •  

  •             Örgü işleminin başlaması için, siparişin ağırlığına göre gramlara ayrılan teller, firmamızda çalışan ve sosyal haklara sahip ilk Trabzon hasırı örücüsü kadın personellere verilir. Ayrıca, köylerinde ve mahallelerinde yaşayan örücü kadınlara da iş verilir. Firmamızın sosyal haklara sahip ilk Trabzon Hasırı örücüleri olan kadınlar, bir hafta tam mesai çalışarak, bir bileziğin örgüsünü bitirirler ve evlerinde çalışan hanımların örgüleri de bir hafta sonra teslim alınır.

  •  

  •             Her örücü ortalama bir bilezik için 8.000 ila 10.000 arası ilmek atar. Örücü personelden gelen Trabzon hasırı ürünleri, farklı tasarımlar ve farklı kilitler yapılması üzere atölye üretimine alınır. Atölye üretiminde, her ürünün örücüsünün kim olduğu o örücünün "elizine" göre kodlanarak üretim takibi yapılır. 

  •  

  •             Atölyedeki üretim aşamasında kullanılan kilitler ve tasarım parçaları, son teknoloji döküm işlemiyle üretilir. Sonrasında, ürünler laboratuvarda analize tabi tutulur ve olumlu sonuç alındığı takdirde, üretime devam edilir ve yaklaşık 3 gün içinde hazır hale getirilir. Bu süreçte, örücünün kim olduğu, hangi personel tarafından üretildiği ve analiz raporları ürün kimliği seri numaralarına kaydedilir. Müşterilerimiz, bu numaralar sayesinde ürünlerin kim tarafından örüldüğünü ve analiz raporlarını web sitemizden kontrol edebilirler. Bu özelliği, Türkiye kuyumculuk sektöründe sadece firmamız sunmaktadır ve ürün kimliği numaraları sayesinde, kullanıcılar sıfır üretim ve ayar garantili ürünler aldıklarından emin olabilir ve aldıkları ürünlerin sadece kendilerine özel olduğunu görebilirler.