NE ARAMIŞTINIZ?

Sertifikanı Sorgula

Trabzon Hasır Tarihçesi

Trabzon hasır örgü tekniğinin başlangıcı M.Ö. 7. Yüzyılda varlık gösteren İskitlere kadar dayanır.Bu örgü tekniği eski tarihlerde can koruma amaçlı kullanılan zırhların ve kılıçların takıldığı kemerlerin üretiminde kullanılmıştır.Nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmiştir.Trabzon örgü tekniği savaşlardan kaynaklanan göçlerle birlikte gelen el örgüsü ustaları tarafından Trabzon da başlatılmıştır.

Şu anda Dünyada sadece Trabzon da üretimi yapılmaktadır.İlk başlarda erkek ustalar tarafından takıya dönüştürülen bu örgü talep artışı nedeniyle hanımlara öğretilmiş ve komşudan komşuya öğretilerek yaygınlaşmıştır. Çok eski tarihlere dayanan bu örgü tekniğini icra eden örücü hanımların sayısı gittikçe azalmaktadır. Bunun sebebi örücü hanımların bu işi fason olarak yapmaları ve hiçbir sosyal hakka sahip olmayışlarındandır.Bu sebepten dolayı bu el sanatı meslek olarak kabul görmemiştir.

Elizi Kuyumculuk olarak yaptığımız yeni bir proje ile Trabzon un sosyal haklara sahip ilk örücü hanımlarını firmamızda istihdam etmekteyiz.Yaptığımız bu proje ile Trabzon hasır örücülüğü gelecek nesillere aktarılacak bir meslek haline gelmiştir.

-Ölçü alma aparatları oluşturduk.

-Değişken toka sistemini uyguladık

-Üretimdeki kaliteyi en üst düzeye çıkaran buluşlara imza attık

-Örgü kalitesini arttırmak için örücülere kalite kursları düzenledik.

-Türkiye’de ki kuyumculuk sektöründe ürün kimliği uygulaması ile bir ilke imza attık .

Trabzon Hasır Tarihçesi